Köpek Beslenmesinde Sebze ve Meyve

tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde yazıldı. | Önlüğün Derledikleri | Yorum

Köpek Beslenmesinde Sebze ve Meyve

“Köpek etçil hayvanlardır!” derseler, bu doğru. “Köpekler etçil hayvanlarsa o zaman köpeklerimize verdiğimiz sebze, meyve ve diğer besinler onun beslenmesine katkıda bulunmaz.” derseler, işte bu yanlış!

tytos_uyuyo

Kitaplarda köpek etçil (etobur) olarak tanıtılır. Bu bir açıdan doğrudur da. Gerçekten de, doğadaki yaban köpekleri ve köpekle akraba olan kurt, çakal, tilki gibi hayvanlar etçil hayvanlardır. Ancak, evdeki köpeğimiz bir “her şey yiyici”dir. Belki yapısındaki yatkınlık ve belki insanla binlerce yıl süregelen yakın ilişki ona bu özelliği kazandırmıştır.

 

 

Et yine onun beslenmesinde baş yeri tutar, ama başka besinlere de gereksinme duyar ve onları arar. Bulamadığındaysa yapısında bazı bozukluklar ortaya çıkar.

Sözgelimi, sürekli olarak bir tür etle beslenen ve başka herhangi bir besin almayan köpeklerin tüylerinde, ciltlerinde bozulmalar, hastalıklar görülür. Buna karşılık beslenmelerinde ete yer verilmeyen köpekler de, bu çok önemli protein kaynağından yoksun kalacaklarından gelişme bozuklukları gösterirler, enerji ve etkinliklerini yitirirler. Güçsüz, sağlıksız ve halsiz kalırlar.

 

Doğal Yaşamdaki Köpekler de Sebze, Meyve Yerler

Doğada avladıkları hayvanlarla beslenen yaban köpekleri, ele geçirdikleri avlarını bir bütün olarak yedikleri için, yakaladıkları hayvanların sindirim sistemlerinde bulunan bitkisel artıklarla beraber vitamin, mineral, karbonhidrat gibi diğer gereksinimlerini karşılamış olur. Yani aslında sebze ve meyve yemiş sayılırlar.

Evimizde yaşayan köpeklerimiz için bu söz konusu olmayacağına göre bu bize düşen bir sorumluktur. Sağlıklı bir köpeğe sahip olmanın temel koşullarından birisi onun dengeli ve yeterli beslenmesidir. Köpeğini bilgisiz besleyen pek çok köpek sahibi onları bilmeden sağlıksızlığa mahkum etmektedir.

 

Veteriner Hekim
Melike Akay
www.sanslipati.com