Sofra Düzenleme

tarafından 23 Ocak 2013 tarihinde yazıldı. | Genel, Önlüğün Derledikleri | Yorum

Sofra Düzenleme

Hepimiz gerek temel ihtiyaçlar, gerekse keyifli anlara eşlik için yiyecek ve içecekler hazırlayıp, sofralar donatmaktayız. İster akşam yemeğinde buluşmuş ailenin iki-üç ferdi olalım, ister evimize defalarca gelmiş arkadaşlarımızı ağırlayalım, ister piknikte olalım yada güzel bir parti verelim hazırladığımız leziz yemekler ve keyif veren içeceklerimizin servisi ve sunuşu öncelikle konuklarımızın göz zevkine hitap etmezse emeklerimizin boşa gitmesi işten bile değildir. Göz zevkine hitap etmek kullandığınız malzemeler, sofra yerleşim düzeni, bulunduğunuz ortamın ambiansından tutunda sunduğunuz yemeklerin süslemelerine kadar giden pek çok konu ile ilişkilidir.

Bu bölümde sizlere rehberlik edebilmek için konuları aşağıda başlıklar altında  topladık ve hazırlayacağınız bir piknik sofrası yada sehpada sunacağınız akşam atıştırmalığından, resmi bir sofraya kadar pek çok durumu resimlerle örneklemeye çalıştık.

 • Resmi (formal) sofra düzenleme
 • Resmi olmayan (informal) sofra düzenleme
 • Günlük sofra düzenleme

Resmi (Formal) sofra düzenleme

Eminiz ki pek çoğumuz hayatında en azından bir kez, çatal, kaşık, bıçak ve bardak setleri sofrada dizi dizi dururken “Acaba hangisi ile yemeğe başlamalıyım?” kaygısı yaşamışızdır. Resmi (formal) bir davet verirken sofranızdaki gereçlerinizin yerleşim düzenlerinin nasıl olacağı hakkında vereceğimiz bilgiler,  daveti veren siz olmadığınızda ise nereden başlayacağınıza dair ipuçları içerecektir.

Resmi bir sofra için püf noktaları:

 • Resmi bir davet için hazırlayacağınız sofranızda, şüphesiz ki en önemli nokta renk bütünlüğü ve aynı formda günlük kullanımızdan daha farklı ve şık malzemeler kullanılmasıdır.  Dolayısıyla örneğin su bardağının yada şarap kadehinin herkes yada bir kişi için bile ayrı bir formda olması sofranızın güzelliğni bozacaktır.
 • Resmi bir sofra kurduğunuzda mutlaka masa örtünüze takım yada renk bütünlüğünü bozmayacak “kumaş” bir peçete kullanmalısınız.
 • Kullanacağınız kumaş peçeteleri belki kuğu formunda yada piramitler oluşturarak katlayamayacaksınız ancak günlük sofra kurarken pek çoğumuzun yaptığı gibi üçgen katlayıp sağdaki kaşık bıçağın altına yerleştirmek yanlıştır. Peçete solda çatal bıçak kaşıklardan bağımsız durmalıdır yada ana yemek servis tabağının üzerinde konumlandırılmalıdır.
 • Peçetinizi eğer özel şekillerde katlamayacaksanız dikdörtgen şeklinde servis tabağının üzerine bırakmanız yada rulo yada çeşitli formatlarda şekil verip peçete bilezikleri takmanız yeterlidir. Peçete bilezikleri/halkaları sofranızın güzelliğine güzellik katarak daha zengin görsellik sunacaktır.
 • Dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise sofraya yerleşimde geometrik düzende dizimdir. Tabakların karşılıklı gelmesi, çatal, bıçak, kaşık gibi objeler arasındaki mesafelerin eşit olması ekmek tabaklarının her misafir için servis tabağından aynı uzaklıkta bulunması bunlar arasında sayılabilir.
 • Dört kişilik bir sofra hazırlasanız bile yer etiketi koymanız daha şık bir etki bırakacaktır. Böylece kişiler oturmadan önce size sormak zorunda kalmayacak yada sormadan herhangi bir yere oturan biri aslında servis kolaylığı açısından kendiniz için planladığınız yeri işgal etmeyecektir.
 • çorba, tatlı ve meyve tabaklarını masaya getirirken, daima daha düz olan bir başka tabağın içinde servis etmelisiniz.
 • Salatayı bir giriş öğünü olarak sunmayacaksanız ziyafetinizde salatayı yemek ile aynı tabakta servis edebilirsiniz.
 • Bira, Meyve suyu, su gibi içecekleri şık sürahilerle, şaraplarınızı ise karafla masaya getirin. Eğer çok pahalı bir sarap servis edecekseniz şişesinde bulundurun ancak masaya koymayın. Maden suyu talep eden konuğunuza içeceğini şişesiyle getirebilirsiniz. Bunun için duruma göre bir temiz bardak daha getirmeyi ihmal etmeyin.
 • Yemek süresince gerekebilecek yedek çatal, kaşık, bıçakları sofrada değil ancak sizin erişiminize kolay bir yerde hazırda bulundurun.
 • çorba, tatlı ve meyve tabaklarını masaya getirirken, daima daha düz olan bir başka tabağın içinde servis edin.
 •  Büyük servis çatal ve kaşıkları, servis masasında servis edilecek yemek tabaklarının yanına koyun.

Resmi bir sofra için düzenleme:

Resmi sofralarda, yemekte aperatifin ardından girişin ve ana yemeğin ne olacağı (deniz mahsülü, et, sebze vb..) çatal, bıçak ve kaşık dizilişini belirlemektedir. En resmi masalarda bile üçten fazla çatal ve gene üçten fazla bıçak bulundurulmaz. Gerektikçe temizi ile değiştirilip kullanılacağı yiyeceklerle beraber servis yapılır.
Servis Tabağı: Servis tabağı ana yemek servisinde kullanılacağından geniş ve düz tercih edilmelidir. İlk servisten sonra ikinci bir servis olacaksa temizi ile değiştirilmelidir.
çorba Tabağı: Eğer çorba porsiyonu varsa konulmalıdır. Servis tabağından biraz daha çukur geniş bir tabak yada kase kullanılabilir.
Ekmek Tabağı: Servis tabaklarının sol üst köşesinden durur ekmek için kullanılmak üzere konulmuştur üzerine keskin olmayan yemek bıçağına göre nispeten küçük ebatta yağ bıçağı konulmalıdır.
Yemek çatalı: En büyük boyda olan çataldır. Yemek tabağının sol kısmına yerleştirilir. Daha sonra yerleştirilecek diğer çatallar ana yemek, aperatif, giriş yemeklerinin cinsine göre bu çatalın sağına ve soluna yerleşir.
Yemek Bıçağı: En büyük boyda olan bıçakdır. Yemek tabağının sağ kısmına yerleştirilir. Daha sonra yerleştirilecek diğer bıçaklar ana yemek, aperatif, giriş yemeklerinin cinsine göre bu bu bıçağın sağına ve soluna yerleşir.
Balık çatalı: Yemek çatalından bir boy küçük olur ve yemek çatalının soluna yerleştirilir.
Balık Bıçağı: Yemek bıçağından bir boy küçük olur ve yemek bıçağının sağına yerleştirilir.
Salata Bıçağı: Servis edilen salata bir giriş porsiyonu olarak sunuluyor ve kesme işlemi gerektiriyorsa yerleşimde yer alır.  Bu durumda salata bıçağı sağ kısımda yemek bıçağı ile yemek tabağı arasına yerleştirilir. Eğer salata giriş porsiyonu değilde örneğin balık ile birlikte servis edilen bir porsiyon ise o zaman dizilişi yemek tabağının sağ kısmında şu şekilde yapmanız gerekmektedir. Soldan sağa doğru Yemek Tabağı – Yemek Bıçağı – Balık Bıçağı – Salata Bıçağı.
çorba Kaşığı: Eğer çorba servis edilecekse bu kaşığı servis tabağının sağ kısmında bıçakların en sağına yerleştirmeniz gerekmektedir.
Tatlı çatalı: çatal kullanılarak yenilmesi gereken bir tatlınız varsa (kek gibi) tatlı kaşığı ile birlikte ana servis tabağının üst kısmına yerleştirilebilir.
Tatlı Kaşığı: Kaşık kullanılarak yenilmesi gereken bir tatlınız varsa (krem karamel gibi) tatlı çatalı ile birlikte ana servis tabağının üst kısmına yerleştirilebilir.
Bardaklar: Su bardağı oturacak kişinin sağında olacak şekilde en üstte olmalıdır. Şarap kadehi, su bardağının sağında yer almalıdır
Tuzluk, biberlik: İki servis tabağı arasında yerleşimi idealidir. Herkesin ulaşamayağı büyüklükte masada iki set kullanılması tercihtir.
Peçete: Resmi yemeklerde servis tabağının üstünde sunulmalıdır. Daha az resmi davetlerde sola yerleştirelebilr.
Sürahi: Sürahi, bıçakların üst tarafına yani tabağın sağına konur ve su bardakları, konuklar yerlerini almadan doldurulmalıdır.

örnek  Yerleşim Planı
Aperatif: Kabuklu deniz mahsülü
Giriş : Salata
Başlangıç: çorba
Ana Yemek: Balık
Tatlı ve Meyve servisi mevcut

Resmi Olmayan (Informal) sofra düzenleme

Evimiz, yazlığımız, bahçemiz, daha çok resmi olmayan ziyaretçilerimize hazırladığımız ziyafet sofralarının şahidi olur.

Tıpkı resmi davetlerde olduğu gibi bu sofralar içinde bir yerleşim planı mevcuttur. Tıpkı resmi sofralarda olduğu gibi kullanılan objelerin aynı formda ve renk bütünlüğü içerisinde olmasına özen gösterilmelidir

 • Bu davetlerde resmi davetlerde olduğu kadar çok çatal, bıçak, kaşık kullanmanıza gerek olmayabilir. Ancak ikinci servisler için değiştirebilmek üzere temiz çatal, bıçak, kaşık ve tabaklar için hazırlıklı olmanızı öneririz.
 • Resmi olmayan bir davet sofrası içinde mutlaka masa örtünüze takım yada renk bütünlüğünü bozmayacak “kumaş” bir peçete kullanmalısınız.
 • Peçetinizi eğer özel şekillerde katlamayacaksanız dikdörtgen şeklinde servis tabağının üzerine bırakmanız yada rulo yada çeşitli formatlarda şekil verip peçete bilezikleri takmanız yeterlidir.

Günlük sofra düzenleme

Bizler günlük hayatımızın yoğun ve yorucu temposunun içerisinde en azından akşamları da olsa aile fertlerimiz ile bir sofrada buluşabiliyorsak şanslı azınlıktanız. Yiyeceğiniz yemekte tek başına olsanızda, sadece aile arasında bir yemek yesenizde, kahvaltı yada akşam yemeği hiç farketmez küçük bir çiçekle süslenmiş, yada esprili bir görsel eklenmiş, peçeteleri çatalları, bıçakları olması gereken yerde, önce göz zevkinizi tatmin edecek, renk bütünlüğü olan güzel bir sofra eşliğinde yenilecek yemeğin vereceği keyif eminimki sizin içinde tartışılmazdır.

çoğumuz hayatın hızlı akışını yakalayabilmek için ayaküstü sayılabilecek hızda besin tüketiyoruz. Oysa rahatça oturarak ve ağır ağır yemek yemek hem ruh, hem de beden sağlığımız açısından en doğru yöntem olacaktır. Bu yüzden tabağınıza hızlıca koyduğunuz yemekleri bir tepsiye alıp televizyonun karşısında atıştırmak yerine küçük bir amerikan servisi üzerinde tabak, çatal, kaşık eşliğinde yemenizi öneririz. Unutmayın yiyeceğiniz öğün bıçak gerektirmeyecek bir sebze yemeği olsa bile çatalınıza tabağınızda son kalan lokmaları itebilmek için bıçağa ihtiyacınız olacaktır.

Unutmayın, biraz çiçek, renk bütünlüğü ve birkaç mumun yaratacağı ambians muhteşemdir !
Günlük sofranıza renk katmak elinizde Kerevizlere çizilmiş gülen yüzlerin yarattığı sıcaklık harika, yada sonbaharda cam birtabağın altına yerleştirilmiş yaprakların şıklığıda…Şimdi yaratıcılığınız konuşturma zamanı…

İşte size birkaç güzel günlük sofra örneği..Emin olabilirsiniz hayatınızı renklendirmek hiçte göründüğü kada zor değil.

Afiyet olsun,